Regattas 2017-2018

This is a subsection of Rowing Victoria regatta’s taken in September. For full live list see link below
Link to Rowing Victoria 2017-2018 Regatta Calendar

From  Day  REGATTA  VENUE Type
2017
09 Sep Sat Saltwater Challenge Maribyrnong River, Essendon Head Race
29 Sep Fri Head of the Barwon Barwon River Head Race
30 Sep Sat NTT #1 Goulburn River, Nagambie Time Trial
07 Oct Sat Flying Doctor Rowathon Darling River, Wentworth
14 Oct Sat Head of the Mitchell Mitchell River, Bairnsdale Head Race
21 Oct Sat Bendigo Sprint Regatta Lake Weeroona Regional
21 Oct Sat-Sun Australian Masters Games Lake Barrington, TAS Masters Games
28 Oct Sat Head of the Goulburn Goulburn River, Nagambie Head Race
28 Oct Sat NTT #2 NWSC Carrum Time Trial
04 Nov Sat-Sun Nestles/Hamilton Regatta Lake Hamilton Regional
11 Nov Sat RV Schools-Loreto Girls Regatta Barwon River School
11 Nov Sat  NTT #3 NWSC Carrum Time Trial
11 Nov Sat Dimboola Regatta Wimmera River, Dimboola Regional
12 Nov Sun Head of the Wimmera Wimmera River, Dimboola Head Race
18 Nov Sat Melbourne Head Yarra River Head Race
25 Nov Sat Head of the Yarra Yarra River Head Race
25 Nov Sat RV Schools-Carey Junior Regatta Nagambie School
02 Dec Sat RV-Schools-Sacred Heart Girls Regatta Barwon River School
02 Dec Sat Carrum Regatta in Nagambie Nagambie Club & School
09 Dec Sat RV Schools-Kardinia International College Regatta Barwon River School
16 Dec Sat NTT #4 NWSC Carrum Time Trial
2018
13 Jan Sat-Sun MRA Rutherglen Regatta Lake Moodemere Regional Regatta
20 Jan Sat Ballarat Regatta Lake Wendouree Club & School
27 Jan Sat-Sun Barwon Regatta Barwon River Club & School
03 Feb Sat RV Schools-Carrum Boys Regatta NWSC Carrum School
03 Feb Sat RV Schools-Morongo Girls Regatta Barwon River School
03 Feb Sat-Sun Wendouree Ballarat Regatta Lake Wendouree Club & School
10 Feb Sat-Sun Nagambie Regatta Nagambie Club & School
10 Feb Sat RV Schools – Carrum Boys Regatta (TBC venue) NWSC Carrum School
17 Feb  Sat Head of the Schoolboys Regatta Lake Wendouree School
17 Feb  Sat RV Schools – Firbank Girls Regatta Barwon River School
18 Feb Sun Lake Colac Rowing Club Regatta Barwon River Club & School
24 Feb Sat Australian Henley Regatta Yarra River Club
24 Feb Sat RV Schools – Rowing Geelong Regatta Barwon River School
03 Mar Sat RV Junior Girls State Championships host Genazzano College Barwon River Championship
03 Mar Sat-Sun RV State Championship Regatta Lake Wendouree Championship
15 Mar Thu School Sport Victoria Regatta Barwon River School
16 Mar Fri-Sun Head of the Schoolgirls’ Regatta Barwon River School
17 Mar Sat Scotch Mercantile Regatta Nagambie School
19 Mar Mon-Sun Sydney International Rowing Regatta SIRC, NSW Nationals
24 Mar Sat Footscray Saltwater Regatta Maribyrnong River, Footscray Club
25 Mar Sun Henley on the Maribyrnong Maribyrnong River, Essendon Club
31 Mar Sat-Sun Wentworth and Mildura Joint Regatta Darling River, Wentworth Regional
07 Apr Sat Geelong Masters Regatta Barwon River Masters
14 Apr Sat Ballarat Masters Regatta Lake Wendouree Masters
21 Arp Sat Carrum Masters Regatta NWSC Carrum Masters
28 Arp Sat-Sun RV State Masters Championship Regatta Nagambie Masters
10 May Thu-Sun Australian Masters Rowing Championships Lake Barrington, TAS Masters